Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Nemocnice na Bulovce pravidelně nacvičuje příjem pacienta s ebolou
Nemocnice na Bulovce pravidelně nacvičuje příjem pacienta s ebolou
Neděle, 19. duben 2015 06:41
Nemocnice na Bulovce pravidelně nacvičuje příjem pacienta s ebolou

Informace o šíření nemoci jménem „Ebola“ sice utichlo, ale v Nemocnici na Bulovce nenechávají nic náhodě. Lidé z týmu integrovaného záchranného systému si zopakovali postup, jak má vypadat příjem rizikového pacienta. Nachází se zde totiž jediné civilní pracoviště v Praze, které je schopné věnovat se nemocným ebolou a dalším krvácivým horečkám.


„Neohrožuje nás jen ebola či další krvácivé horečky, ale i třeba onemocnění MERS, které se vyskytuje například na Arabském poloostrově a šíří se jako běžná chřipka. Přes 50 procent lidí zasažených tímto virem umírá,“ uvedla MUDr. Hana Roháčová Ph.D, primářka kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí.


Jakmile se objeví pacient nakažený nebezpečnou chorobou, může se dostat na Bulovku různými cestami. Pokud se vyskytne v krajských nemocnicích, pacienta tam neléčí, ale umístí jej do speciálních prostor, určených pro tyto případy, a následně jej přepošlou ve speciálně uzavřeném bioboxu do Prahy na Bulovku. Box připomíná skleněnou rakev a má vlastní atmosféru díky filtroventilační jednotce.


Pro zamezení nákazy personálu, pracují s ohroženým pacientem lidé ve speciálních neprodyšných oblecích. V dýchání jim napomáhá maska nebo filtroventilační jednotka. Než se nákaza u pacienta potvrdí či vyvrátí, je samozřejmostí, že osoby, které přišly s ním do kontaktu, zůstávají v karanténě do doby, než se zjistí jeho skutečné onemocnění. Pokud by se jednalo o ebolu, zjištění trvá přibližně 16 hodin a testy se provádí nejblíže v Berlíně. V případě MERS se doba pohybuje v řádu několika hodin, jelikož laboratoř je v místě.


Cvičení, při kterém hasiči instalují dekontaminační stany, se neodehrává příliš často, ale v Nemocnici na Bulovce není cvičení nic výjimečného. „U nás na klinice cvičíme pro tyto případy každý týden. Nic nelze ponechat náhodě, stres a nepřesnost by při skutečném zásahu mohl ohrozit zdraví mnoha lidí,“ vysvětlila primářka.


V Nemocnici na Bulovce je na krizové situace vyškoleno 25 lékařů a sester. Když dorazí sanitka s pacientem v bioboxu, ihned jí z nemocnice vyrazí naproti biobox a po průchodu pacienta dekontaminací si jej odvezou dva lidé na kliniku, kde jej umístí na speciální oddělení, které má v současné době jen dvě lůžka, ale do dvou měsíců se jejich počet rozroste na dvojnásobek.


Přestože Bulovka již jeden ostrý zásah loni zažila, byť se nepotvrdilo, že se jedná o ebolu, je dobré mít na paměti jednu ze zásadních pouček, a to, že štěstí přeje připraveným.


Foto: www.bulovka.cz

Zdroj: Praha.eu

(ewe)



Nemocnice na Bulovce pravidelně nacvičuje příjem pacienta s ebolou